1. Łatwość zakupów
Komfort i zadowolenie użytkownika jest najważniejsze. Klient przykłada kartę, otwiera drzwi, wyciąga produkty jak z domowej lodówki i zamyka drzwi. Zakup 10 produktów może zająć mniej niż pół minuty! Przed dokonaniem zakupu można produkt wziąć do ręki, sprawdzić skład, wartość odżywczą, miejsce produkcji itp. Można jednorazowo wziąć tyle produktów, ile się chce – korzysta z tego wiele osób i dzięki temu wzrasta sprzedaż. Nie trzeba czekać aż zakręci się spirala i schylać się, aby wyciągnąć zakup z komory, do której ten spada…
W przypadku większości automatów nie ma możliwości obejrzenia produktu przed podjęciem decyzji o zakupie. Zakup trwa dłużej, a zakup kilku produktów na raz nie jest możliwy.
2. Różnorodność sprzedawanych produktów
Można sprzedawać przedmioty niemal każdego rozmiaru, kształtu, trwałości, materiału i … temperatury. Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia! Co więcej, asortyment można bezproblemowo zmienić w dowolnym momencie, wybierając takie produkty, które zapewniają większy zysk.
Produkty nie spadają, ani nie są wypychane przez spirale. Dzięki temu można sprzedawać produkty delikatne jak porcelana czy sałatki owocowe, o nieregularnych kształtach jak czapeczki czy pluszowe zabawki. Wybierając obcję „freezer” możesz sprzedawać także lody i inne mrożone produkty.
Niska. Większość automatów posiada spirale, pomiędzy którymi układa się sprzedawane produkty. Szerokość tych spirali determinuje maksymalne wymiary sprzedawanych produktów. Trzeba brać pod uwagę także fakt, że zakupiony produkt najczęściej spada do komory, z której jest odbierany. Nie mozna więc sprzedawać produktów zbyt delikatnych. Są inne rozwiązania np. z automatów z windami można sprzedawać delikatniejsze produkty a z tzw. talerzowców także produkty nieco większe. W tym przypadku jednak kłopotliwe bywa zmienianie wielkości przegródek a przez to w praktyce traci się sporo niewykorzystanej przestrzeni.
3. Wielkość obrotów i zysków
Obroty w automatach Selfly Store są średnio dwukrotnie wyższe niż w tradycyjnych automatach vendingowych. Jest to wynikiem wielu jego cech i funkcji m.in. możliwości:
– sprzedaży produktów o dużej marżowości
– sprzedaży tych produktów, których potrzebuje klient, niezależnie od ich wielkości, kształtu, trwałości i innych cech
– stosowania wielu opcji rabatowych, ale także podnoszenia cen w odpowiednim czasie
– zdalnego wglądu w zawartość automatu i takie sterowanie cenami by opróżnić jego zawartość tuż przed przybyciem pracownika mającego dołożyć towar.
Mniejsza różnorodność sprzedawanego asortymentu, trudniejsza zmiana asortymentu (bo zmieniając przeznaczenie spirali musimy zmienić też cenę, a przy okazji „blokujemy” spiralę dla innej sprzedaży), sprzedaż produktów zapewniających niższą marżę, rzadsze zakupy dwóch lub kilku produktów na raz oraz brak dostępu do informacji o sprzedaży i stanie automatu w czasie rzeczywistym. To czynniki, które powodują, że obroty i zyski są niższe.
4. Maksymalne rozmiary sprzedawanego produktu
Z większości automatów nie sposób sprzedawać napojów większych niż 0,5 L czy przekąsek większych niż opakowanie chipsów. Z automatów Selfly Store można bez problemu sprzedawać np. 2 litrowe kartony z sokiem, parasolki a nawet duże plecaki.
Większość automatów posiada spirale pomiędzy, którymi układa się sprzedawane produkty. Szerokość tych spirali determinuje maksymalne wymiary sprzedawanych produktów. Z tzw. talerzowców można sprzedawać produkty nieco większe, ale w dalszym ciągu znacznie mniejsze niż z Selfly Store. Dodatkowo każda przegroda to tylko jeden sprzedawany produkt, a zmiana wielkości przegród jest kłopotliwa i czasochłonna.
5. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni
W automacie nie ma żadnych spirali, silniczków, przegród, wind, komory do odbioru produktów i tym podobnych elementów, a wysokość półek można łatwo regulować. Dzięki temu można zmieścić w nim znacznie więcej produktów niż w tradycyjnych automatach o podobnych rozmiarach.
W przypadku automatów sprężynowych każda sprężyna to jeden rodzaj produktu. Jeśli w okresie pomiędzy uzupełnieniami sprzedaje się tylko jedna sztuka np. batonika, to pozostała część danej spirali (kolumny) pozostaje niewykorzystana. W automatach Selfly Store na tej samej przestrzeni można położyć (i sprzedać) kilka innych różnych rodzajów batoników.
W automatach talerzowych istnieją przegródki pomiędzy, którymi wkłada się sprzedawany asortyment. Nawet jeśli zmieściłoby się w takiej przegródce 10 snickersów, to i tak sprzedaje się tylko jeden.
Same spirale, przegrody, windy, czy komoryodbioru produktów także zajmują sporą powierzchnię, której nie można wykorzystać do ułożenia produktów.
6. Łatwość obsługi i serwisu
Osoba uzupełniająca automat otwiera jego drzwi aplikacją na smartfona i układa produkty na półkach jak w sklepowej lodówce. Aplikacja sugeruje mu jakie produkty, w jakiej liczbie i ew. na której półce ma położyć. Jednak niestosowanie się do tych wskazówek nie ciągnie za sobą negatywnych konsekwencji.
W atomacie nie ma dziesiątek psujących się elementów takich jak silniczki, windy, spirale, fotoczujki, wrzutniki. Dzięki temu awarie zdarzają się o wiele rzadziej, a ich usunięcie niemal zawsze jest możliwe dzięki zdalnej pomocy naszego pracownika.
Samo ułożenie produktów w automatach sprężynowych lub talerzowych nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać, jakie jest miejsce poszczególnych produktów. Przy zmianie asortymentu trzeba też pamiętać o zmianie cen.
Typowy automat to kilkadziesiąt silniczków i tyle samo sprężyn. Do tego mogą dojść fotoczujki, winda, wrzutnik. Krótko mówiąc całkiem sporo elementów mogących się popsuć…
7. Zdalne zarządzanie automatem
System Selfly Store umożliwia zdalne sterowanie wieloma funkcjami m.in.:
– ustawianie i zmiana cen
– ustawianie i zmiana reklam i informacji na wyświetlaczu
– aktywowanie promocji i rabatów
– otwieranie drzwi
– blokowanie automatu
– ustalanie jaki towar ma być dołożony
Część automatów nie oferuje, żadnych opcji zdalnego zarządzania. Inne mają w tym zakresie mniejsze lub większe możliwości. Warto sprawdzić co oferuje interesujący ciebie model. Zdalne zarządzanie to nie tylko wygoda, ale i wieksze zyski.
8. Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym
Sprzedawca otrzymuje w czasie rzeczywistym informacje o stanie magazynowym, dane o sprzedaży oraz zaawansowane analizy. Najważniejsze informacje mogą być automatycznie wysyłane na wskazane adresy e-mail.
Sprzedawca wie kto, co i kiedy dołożył do automatu.
Większość automatów nie oferuje zdalnego dostępu do informacji o stanie zapasów, czy sprzedaży. Te które to umożliwiają, najczęściej oferują jedynie wąski zakres informacji lub wymagają np. ręcznego wprowadzania danych o liczbie dokładanych produktów. Trudniejsza jest też w nich zmiana asortymentu.
9. Rozbudowany system rabatowy
Wiele dostępnych opcji rabatowych (aktywowanych zdalnie) zwiększa Twoje obroty i zyski:
– rabaty pakietowe (np. dowolny napój + dowolna przekąska)
– rabaty czasowe (niższe ceny w określone dni lub o określonych porach)
– niższe ceny dla wybranych osób (jednorazowe vouchery oraz wielokrotnego użytku lub ważne przez określony czas)
– automatyczne przeceny na produkty zagrożone przeterminowaniem.
Informacje o rabatach mogą pojawiać się w formie reklamy na wyświetlaczu, co znacznie podnosi skuteczność obniżek.
Większość automatów oferuje jedynie możliwość ustawiania rabatów czasowych, czyli niższych cen w określone dni lub o określonych porach. Najczęściej rabaty te trzeba ustawiać bezpośrednio na automacie (nie zdalnie), co nie jest wygodne. Również informacje o rabatach nie są odpowiednio wyeksponowane, co znacząco obniża efektywnośc obniżek.
10. Automatyczne rabatowanie produktów zagrożonych przeterminowaniem
Opcja ta pozwala ustawić automatyczne wielokrotne stopniowe przeceny na produkty zagrożone przeterminowaniem, tak aby nic się nie zmarnowało. Funkcja ta:
– pozwala zmniejszyć straty lub zwiększyć zyski
– ogranicza marnowanie żywności
– chroni środowisko (wyrzucana żywność odpowiada za ok. 10% światowej emisji gazów cieplarnianych)
Opcja taka jest bardzo rzadka. W sumie… to chyba tylko nasze automaty ją oferują.
11. Dedykowany opiekun dla każdego klienta
Nasz pracownik, bez dodatkowej opłaty, przyjeżdża do klienta, pomaga uruchomić pierwszy zakupiony automat i szkoli osoby będace go obsługiwać, aby dobrze poznały nasze urządzenia i ich możliwości. Osoba ta służy wsparciem przez cały okres użytkowania tego i wszystkich kolejnych urządzeń. Zawsze można się do niej zwrócić w przypadku problemów, pytań czy wątpliwości.
Zdaża się, choć niezbyt często…
12. Wspomagane sztuczną inteligencją porady dotyczące uzupełniania automatu
Wspomagana przez sztuczną inteligencję analiza danych pochodzących z tysięcy automatów w całej Europie dostarcza nam wiedzy o potrzebach klientów i o kształtujących się trendach. W ramach usługi Selfly Insights dzielimy się nią ze wszystkimi naszymi klientami. Dowiesz się czego Twoi klienci będą oczekiwali w nieodległej przyszłości, a Twoje przychody będa rosły szybciej niż konkurencji. Przychody zaangażowanego operatora z każdego automatu Selfly Store wzrastają średnio o 30% z roku na rok.
Nie wiadomo nam o konkurencyjnej firmie oferującej takie usługi.
13. Możliwość połączenia z oprogramowaniem klienta
Naszym klientom udostępniamy API (application programming interface). Dzięki temu mogą oni zintegrować nasz automat ze swoim system hotelowm, aplikacją firmy cateringowej itp.
Najczęściej nie jest to możliwe lub jest skomplikowane i kosztowne.
14. Uzupełnianie automatu przez kilku niezależnych dostawców
Twoi klienci oczekują codziennie świeżych bułeczek, a automat znajduje się daleko od siedziby Twojej firmy? Nic nie szkodzi. Dogadaj się z lokalną piekarnią, która będzie dostarczać bułeczki. Dostawca otworzy automat z pomocą aplikacji, a Ty będziesz miał bieżące infomacje o tym, kto, co i kiedy włożył do automatu. Gdyby komuś przyszło do głowy coś przy okazji z niego wyciągnąć, też dowiesz się o tym jako pierwszy!
Skomplikowane i ryzykowne. Wymaga zaufania do dostawców, dorobienia dla nich kluczy i poinformowania ich gdzie jakie produkty wkładać.
15. Duży ekran
Automat posiada duży ekran, który umożliwia komunikowanie się z klientami, a dzięki temu zwiększa sprzedaż (np. informacje o promocjach).
Duży ekran to miejsce na dużą instrukcję obsługi, płatną reklamę i cennik produktów.
Większość automatów nie posiada ekranów.
16. Paragony do każdego zakupu
Po dokonaniu zakupu na ekranie automatu pojawia się kod QR, którego zeskanowanie pozwala pobrać paragon z zapisanymi na nim informacjami o zakupionych produktach i ich cenach.
Nie wiadomo nam o konkurencyjnej firmie oferującej takie usługi.
17. Regularnie aktualizowane oprogramowanie wspomagające wydajne działanie.
Ciągle pracujemy nad nowymi funkcjonalnościami i poprawiamy te już działające. Wszelkie aktualizacje oprogramowania są dostępne dla wszystkich naszych klientów.
Opcja taka jest bardzo rzadka.
18. Produkcja w UE
Automaty są produkowane w Finlandii. Jest to gwarancją uczciwych warunków zatrudnienia, wysokiej jakości wykonania oraz bliskości do odbiorców i dostępności części zamiennych.
Na światowych rynkach działa wielu producentów automatów vendingowych. Warto postawić na producenta z Europy. Zazwyczaj oznacza to wyższą jakość wykonania i większą dostępność serwisu.
19. Feedback od użytkowników
Informacje od klientów są dla Ciebie ważne? Właśnie dlatego każdy klient po zakupie ma możliwość podzielenia się z Tobą swoimi uwagami i sugestiami.
Dla każdego operatora maszyn vendingowych informacja zwrotna od klienta jest cenna. Pomaga ona podnosić jakość usług i dopasować asortyment do oczekiwań klientów. Przed zakupem automatu dowiedz się, czy ułatwia on pozyskiwanie takiego feedbacku.
20. Ochrona środowiska
Rabaty na produkty zagrozone przeterminowaniem ograniczają ilość marnowanej żywności, która odpowieda za 10% światowej emisji gazów cieplarnianych.
W automatach do minimum ograniczona jest ilość elementów plastikowych.
Opakowanie transportowe automatu wykonane jest z materiałów odnawialnych.
Produkcja w UE zmniejsza ślad węglowy.
Modułowa konstrukcja automatów ułatwia naprawę i wymianę części i tym samym przedłuża żywotność urządzeń.
Jeśli ochrona środowiska jest dla Ciebie ważna zapytaj producenta automatów, o to w jaki sposób on i jego automaty do niej się przyczyniają.
21. Weryfikacja wieku klienta
Już wkrótce możliwa będzie weryfikacja wieku klienta. Umożliwi to zgodną z prawem sprzedaż produktów, które tego wymagają.
Opcja taka jest bardzo rzadka.
22. Wsparcie społeczności
Wszyscy klienci otrzymują dostęp do społeczności Selfly Store. Miejsca w sieci, gdzie znajdą wiele przydatnych informacji, zdjęć, porad, webinarów, studiów przypadków i instrukcji.
Informacje i uwagi od producenta i innych użytkowników pomagają w radzeniu sobie z problemami i w uzyskaniu większych zysków. Dowiedz się jakie możliwości w tym zakresie oferuje producent automatu, który chcesz kupić.
23. Elastyczne opcje nabycia
Jesteśmy elastyczni. Proponujemy zakup, leasing bez wpłaty wstępnej udzielany przez producenta (a więc łatwiej dostępny) oraz dzierżawę na dowolny okres (co najmniej 6 mies.). Dzierżawa uprawnia do zniżki przy późniejszym zakupie automatu.
Dopasuj formę nabycia automatu do swoich potrzeb i możliwości. Dowiedz się jakie opcje proponuje sprzedawca.
24. Ceny
Automaty Selfly Store nie są tanie ale pozwalają zarabiać już od pierwszego miesiąca. Dzieje się tak nie tylko dzięki funkcjom pozwalającym zwiększać przychody, ale i dzięki różnym opcjom nabycia w tym m.in. dzięki opcji wynajmu oraz leasingu bez wkładu własnego. Ceny automatu zaczynają się od ok. 30000zł, ale miesięczny koszt leasingu zaczyna się od ok. 1000zł
Jak mówi popularne przysłowie: tanie kupisz, psom wyrzucisz.
Niższe koszty zakupu mogą wiązać się z częstszymi awariami, ograniczonym asortymentem i brakiem opcji zwiększających sprzedaż, co skutkuje mniejszym zyskiem.